מידעון פרשת יתרו - ט"ו בשבט תשע"ט
בס"ד
 
ככל שאנו מתבגרים, אנו נכנסים לדפוסי פעולה שגרתיים. דפוסי פעולה אילו - הם מתכון להזדקנות ולהתנוונות.

 

הרב קוק כותב, כי השלמות אינה פסגה גבוהה ככל שתהיה. אין שלמות יש רק "השתלמות" אין סופית . זהו מהותו של האדם ללמוד, להשתנות, להשתפר ולהשתכלל כל הזמן. לכן נקרא האדם "מהלך". המהלך אינו נח הוא תמיד או במגמת עלייה או במגמת ירידה. שלמותו של האדם  נובעת מהשינוי האין סופי, שיכול לחולל בעצמו ובעולם כולו.
 
כיצד ומדוע האדם משתנה?
 
השינוי נובע משתי סיבות מרכזיות:
 
סיבה ראשונה - הכישלון :
לעתים הסנסורים לא מאותתים, כי הדרך בה צועדים אינה מכוונת ליעד. רק הכישלון והכניסה למבוי הסתום שוברים את השגרה. השבר מאלץ לשנות כיוון, רק משום שדרכנו הסלולה והשגרתית נחסמה, והמוצא היחיד נמצא דווקא בצד הנגדי של הדרך. כך מתאר הרב טייכטל את הסיבה שהניעה אותו להפוך ממתנגד לציונות ולעליה לארץ לתומך נלהב.. הפתרון הסופי של היטלר, לא אפשר לו להמשיך לדבוק בגלות ובקבלת המוסכמות של היהדות החרדית בהונגריה. הוא מעיד על עצמו כי חיסול יהדות אירופה, חייב אותו לחשוב ולשנות כיוון בהתאם. בתוך הגטו, וללא ספרים ורק מתוך הזיכרון נכתבה היצירה הנפלאה "אם הבנים שמחה" המכילה מאות סימוכין. 
 
נפילה אישית וציבורית יכולה להתניע התחדשות, כל עוד המחלה של "ויכבד פרעה את ליבו", הגורמת לשיתוק כללי, לא התפשטה והפכה למחלה ממאירה.
 
הסיבה השנייה – השמחה שמביאה ליצירתיות:
התורה והפסיכולוגיה המודרנית מדברות בלשון אחת. המנוע לשינוי ויצירתיות, נובע דווקא מתוך שמחת הנפש. כבר בדברים כח' נאמר כי הקללות והחורבן הם תוצאה של: "תחת אשר לא עבדת את ה' אלוקיך בשמחה ובטוב
לבב".
 
הנשר הגדול, הרמב"ם, כותב בהלכות שופר, סוכה ולולב פרק ה': "השמחה שישמח האדם בעשיית המצוות ובאהבת האל שצווה בהן, עבודה גדולה היא וכל המונע עצמו משמחה זו, ראוי להיפרע ממנו".
 
המחקרים מציינים כי אנשים אופטימיים, שמחים מאריכים ימים ומחלימים מהר יותר ממחלות. כפי שכתוב במשלי (יז',כב'): "לב שמח – ייטיב גהה ורוח נכאה – תייבש גרם".
 
בפרקי אבות למדנו – כי אחת מארבעים ושמונה דרכים שהתורה נקנית בהן היא: השמחה.
 
מסביר קהתי שמתוך שמחה מתרחב הלב ומתחדד השכל ומתפקח הזיכרון.
 
רבנו בחיי קובע – "ברבות השמחה יתחזק הכוח השכלי שיש בנפש ויהיה מוכן להשיג המושכלות".
 
האדמו"ר מסוכוצ'וב, בהקדמתו ל"אגלי טל" מסביר שלימוד תורה אינו די שייקלט באופן שכלי, עליו להיות מוטבע באישיות ולשם כך, עליו להילמד מתוך שמחה. "ומאחר שנהנה מדברי תורה נעשה דבוק לתורה".
מידי פעם נכנסים אלי למשרד אורחים חשובים, שזו הפעם הראשונה שפקדו את שערי הישיבה. מדובר על מפקחים, הורים ורבנים חברים. בדרך כלל תוך כדי הפגישה, אני מנסה לשאול מה אתם חשים כאורחים לרגע באווירה בישיבה. רובם מגדירים  את שחוו במילה אחת: "שמחה". ישנם אחרים שמנסחים משפט שלם: "התלמידים והצוות נראים  כאן שמחים". "יש חיוניות גדולה בישיבה".
 
אני חושב שהם צודקים. שמחה עם גבולות יכולה לעודד למידה חיונית ופתיחות גדולה לבחון את העשייה שלנו תוך כדי תנועה, מתוך רצון להתקדם ולהשתכלל כל הזמן. בתוך האווירה הזו יכולה הישיבה להיות עסוקה ביצירתיות ובחדשנות ללא הרף לצד הסדר והלימוד הקבוע. שאיפתה של הישיבה היא כי לצד "התמידים כסדרם ומוספים כהלכתם" נשתכלל ונתחדש בכל התחומים. תודה לצוות לתלמידים ולהורים על המחצית השמחה והנהדרת שעברנו ביחד. 
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה

 

התחדשות מתוך שמחה בישיבה

 

מתחדשים בפעילות החברתית: שבת סמינריון חברון
 
זו השנה הראשונה שבשכבת י' יצאנו לשבת בחברון. השבת הייתה מאוד מיוחדת ועם הרבה תכנים חשובים. ביום שישי עברנו בגוש עציון וחווינו את סיפורו של הגוש בעבר ובהווה. מהנפילה ערב הכרזת המדינה ועד הפריחה אחרי מלחמת ששת הימים. בליל שבת התפללנו במערת המכפלה תפילה שמחה. לאחר סעודה שמחה, המחנכים העבירו יחידות ושמענו שיחה מרתקת מתושב חברון, שהעביר סיפור אישי משולב בקוסמות. ביום שבת יצאנו לסיור עומק ברחבי חברון מבית הדסה דרך שכונת אברהם אבינו ועד חברון העתיקה ומעיין אברהם. יישר כוח למחנכים ולמשפחותיהם, לרב אייל מנהל השכבה ולרב יהודה על שבת קסומה.
לטעימה לחצו כאן 

 

 
 

 

מתחדשים בפעילות התורנית
 
לאור הביקוש, בשבוע שעבר הרחבנו את סדר ערב מתמידים (רשות). פתחנו גם סדר ערב ביום רביעי בערב, מלבד סדר ערב ביום חמישי. המטרה של סדרי ערב לאפשר לחברים ללמוד תורה לשמה ביחד עם הרבנים במגוון נושאים. מתוך יוזמה של הבנים, שבקשו להעמיק את הלימוד התורני מעבר ללימוד הרגיל בכיתות, בע"ה משבוע הבא נפתח את תוכנית "אור איתן". תוכנית של בוקר של תורה עם רבנים מחוץ לישיבה, שיעבירו שיעורי עומק לאחר לימוד בחברותות. כל זה יצטרף לשיעורי עומק
בצורבא מדרבנן המועברים לתלמידים מוכשרים מכיתות ז' ועד י' על חשבון שיעורי גמרא פעם או פעמיים בשבוע.

 

 

מתחדשים בפעילות ההתנדבותית וחסד
 
קורס מד"א לכל כיתות י' מתקיים ביום חמישי, כדי להכשיר את הבנים לתת עזרה ראשונה כשצריך.

 

מתחדשים בפדגוגיה חדשנית
 
צוות הישיבה יצא לחולון למרכז אתחלא. מרחב פתוח מיוחד. במקום עברנו כמה שעות של השתלמות מרתקת, בנושא הוראה אחרת, בכמה קומות: למידה שיתופית, שאלות מחקר, פתרון בעיות, גי'קסו וקפה דילמה. הצוות עבר בתחנות השונות בשיטת טד. חזרנו עם כוחות מחודשים לעבור ביחד שינוי  והוספת קומה לפדגוגיה שלנו. בע"ה עם קבלת המבנה החדש (עוד 3 חודשים), ננסה לפתוח את המרחבים החדשים לטובת ההוראה בדרך זו.

 

 
 

 

כל זה מצטרף לפיילוט במייקריות השנה במדעים בכיתה ח 3. ללימודי זהירות בדרכים עם תיאוריה לקראת מבחן שכבתי בתיאוריה כבסיס ללימודי הנהיגה. ולהקטון במחשבים שיתקיים עוד כשבועיים.

 

מתחדשים בתכני הלימוד
 
מתחדשים במגמות: לקראת שנה הבאה ולאור הביקוש של התלמידים אנו בוחנים פתיחת מגמות נוספות בישיבה, כמו: מגמת ספורט ואומנות כמגמות על. כרגע אנו בשלב הלמידה ובוחנים את ההתכנות של אותם מגמות.

 

 מסע הופעות: תלמידי מגמת משפטים במשפט מבויים בשאלה האם להרשיע נאצי בפשעים נגד האנושות. רון פרידמן וישי פלד - אחד מייצג את ההגנה ואחד את התובעים במשפט. שימו לב ללבוש ולמשחק ולתכנים.  

 

מתחדשים – בראיה מרחבית
 
סיכום מחצית: בימים האחרונים אני מעביר לכל שכבה בישיבה מצגת סיכום מחצית המציגה את שעברנו במחצית זו. ברוך ה' הרבה עשייה, למידה ופעילות חברתית נערכה במחצית הקודמת. ברוך ה' עברנו הרבה בכל התחומים. תוך כדי הדברים אני מציין בפני הבנים, כי פרס החינוך הארצי שקבלנו שנה שעברה. שמביע הערכה לישיבה על היותה מצטיינת בכל התחומים, יכול להביא אותנו לשקוט על השמרים ופשוט להמשיך באותה דרך מוצלחת. אנחנו שואפים לקחת את ההצלחה ולהמשיך להשתלם עוד ועוד כי זה הד.נ.א של המקום. הראנו איך הרבה מהדברים בישיבה היו והינם יוזמה של תלמידים או בוגרים, שבכוחות משותפים מניעים אותנו קדימה. אנו קוראים ומציעים לכם ולבנים לחשוב ביחד כיצד להתחדש ולהשתכלל עוד ועוד.
 
יהי רצון שנזכה להמשיך ולהשתכלל כל הזמן באהבה, באמונה ובשמחה.

 

מצורף המנון הישיבה שנכתב לפני כמה שנים המבטא את הרוח הזו, לשמיעה לחצו כאן.

 

התחדשות של יצירה :
 
מצורף העלון החידושים בתורה הדו שבועי של שכבת י', היוצא לאור בהובלת הרב יעקב רט.

 

הודעות

 

 לחץ חברתי
 
 בע"ה נקיים ביום חמישי בשבוע הבא ערב הורים ובנים לתלמידי כיתות ט'-י' בנושא: לחץ חברתי – הלשנה, ומה שביניהם...

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני: office@ybalm.co.il
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus