בא מהטבע
מענקי מחקר יוקרתיים

 

ביום ראשון, ה- 18 לינואר, התקיים טקס חגיגי של הכרזת הזוכים בתכנית אתגר לשנת 2014, בהשתתפות שרי החוץ של קנדה וישראל, המדען הראשי ונציגי GCC. תכנית אתגר ממומנת על ידי קרן  Grand Challenges Canada) GCC).
במענק חד שנתי על סך 500,000 ₪ זכה פרויקט פיתוח ביוטכנולוגיה לחקלאות המים באפריקה שהוגש על ידי חברת טירן בשיתוף המעבדה של פרופ’ אמיר שגיא מהמחלקה למדעי החיים והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, אוניברסיטת בן גוריון.

 

ב 12- פברואר 2015 התקיימה פגישת ההתנעה של SWEEPER , תכנית מחקר בינלאומית חדשנית שמטרתה פיתוח רובוט מסחרי לקטיף פלפל בחממות. המחקר נתמך ומומן על ידי תכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי. מרכז המחקר Wageningen ירכזו את הקונצורסיום הבינלאומי שבו שותפים גורמים משוודיה, ישראל, בלגיה והולנד. השותפות כוללת אוניברסיטאות, מכוני מחקר, תעשיה ומגדל גדול של פלפל מתוק.

 

ד"ר נטלי אליה זכתה במענק ERC ו בפרס קיריל על תרומתה לפענוח מנגנון חלבוני ה- ESCRT בחלוקת תאים תוך שימוש בשיטות של מיקרוסקופיה בסופר רזולוציה. המחקר עוסק פיתוח שיטות המתבססות על הרחבת הקוד הגנטי בתאי יונקים להדמיה של תהליכים מולקולריים בתאים חיים בסופר רזולוציה.

 

קבוצת השבב האטומי, בראשות פרופ' רון פולמן, זכתה במענק DIP  היוקרתי לשנה זו. זו הפעם השנייה שהקבוצה זוכה במענק. השותף הגרמני הוא פרופ' פרדיננד שמידט-קלר מאוניברסיטת מיינז. ביחד עם השותף הגרמני המענק עומד על סך 1.6 מליון יורו.
תכנית המחקר (5 שנים) מתמקדת במערכות קוונטיות היברידיות שמקשרות בין שבבים מתקדמים ואטומים מבודדים שמוחזקים במרחק של כמה מיקרונים מהמשטח של השבב. עוד לוקחים חלק בפרויקט: פרופ' יהודה בנד ו ברוך הורוביץ (אב"ג), אלכס רצג ר (האוניברסיטה העברית), קרסטן הנקל (פוטסדם), דמיטרי בודקר (מיינז) ו פרנצ'סקו אינטראוויה (ברלין).

 

מחקרים פורצי דרך

 

מחקר חדש מציג עדות ישירה וראשונה לכך שתפקידן של תנועות העיניים המיקרוסקופיות הוא לייעל את מעבר האינפורמציה מהעין למוח, ומראה שהצורה שחיות מזיזות את העיניים חיונית לעיבוד המידע החזותי במערכת הראיה.
מחקר חדשני בתחום הנדסת חלבונים באוניברסיטת בן-גוריון הביא לפריצת דרך מדעית ביכולות הטיפול במחלות אוטו-אימוניות, וצפוי להוביל לפיתוח תרופות יעילות לשתי מחלות אוטו-אימוניות נפוצות: מחלת הפסוריאזיס ומחלת הקרוהן.

 

 
 
שיתוף פעולה מחקרי בין ד"ר דוד לוקצקי והסטודנט לדוקטורנט אריאל אפק מהמחלקה לכימיה, לבין חוקרים מאוניברסיטת דיוק , ארצות הברית, הוביל לזיהוי פונקציה אפשרית של חזרות עוקבות של מקטעים מסוימים המגבירים את הקישור של חלבונים למולקולות DNA. בגילוי זה, שפורסם בימים אלה בכתב העת ובאתר המדעי PNAS, יש חשיבות מיוחדת ומרכזית בתחום הביולוגיה המולקולרית.
 
 
 
 
ד"ר רמאון בירנבאום מהמחלקה למדעי החיים זכה במענק מחקר בקרן Cure – Citizens United for Research in Epilepsy .  תוצאות מחקרו יאפשרו לסרוק מוטציות בחולי אפילפסיה, לא רק ברצפים מקודדים לחלבונים, אלא גם באזורי בקרה אשר ישפרו את היכולת לאבחן אפילפסיה מבחינה גנטית ומכאן לבחירת טיפול יעיל יותר לחולים.
 
 
ד"ר יפעת מילר מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ביחד עם הדוקטורנט שבקבוצת המחקר שלה, יואב עצמון-רז , הצליחו לפענח את המנגנון שיכול לגרום לחולי סכרת לחלות בפרקינסון.
ד"ר מילר חוקרת מזה שלוש שנים את הקשר בין מחלת הסוכרת למחלת האלצהיימר ובין מחלת הסוכרת לפרקינסון. על פי מחקרים קליניים, מזה למעלה מ- 20 שנה נמצא הקשר בין הסוכרת למחלות אלו, אך עד כה לא פוענח הקשר ביניהם.

 

פרסים ומענקי מחקר

 

פרופ' אהוד גודס מהמחלקה למדעי המחשב, בעל וותק והכרה בינלאומית בתחומים של בסיסי נתונים, כריית מידע ואבטחת נתונים, זכה בפרס ווינסבורו לשנה זו מטעם אגודת IFIPTM;  האגודה העיקרית העוסקת במחקר בתחום אמון ומוניטין הקשורים לאבטחה. 
מחקרו של פרופ' גודס , יחד עם הדוקטור נורית גל-עוז (בהנחיתו), עוסק באספקטים שונים של מוניטין ובמודלים חדשים לחישוב מוניטין. בין השאר יושם מודל כזה לתחום של מציאת דומיינים חשודים ברשת האינטרנט.

 

מענק מחקר מטעם משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל לשיתוף פעולה הודו-ישראל, הוענק לאחרונה לפרופ' דן ריץ , מהמחלקה לפיזיקה וממכון אלזה כץ למדע וטכנולוגיה יחד עם השותפה הפרופ' סיאן באטשריה , מהמכון לחינוך וטכנולוגיה מדעית בקלקוטה, הודו.
המחקר, שזכה לכותרת "מחקרים ספקטרוסקופים על נקודות קוונטיות טרנריות עבור תאים סולרים המבוססים על נקודות קוונטיות." מתייחס לסקלה נאנו מטרית.
המחקר כולל סינטיזה ואיפיון סוגים שונים של נקודות קוונטיות, המבוססות על מוליכים למחצה וייצור תאים סולרים, במטרה לשפר את הביצועים ואת אורך החיים שלהם.
קבוצתו של פרופסור ריץ תבדוק את התאים הסולרים והציוד שלהם ותגדיר את התכונות האופטיות ואת הדינמיקה של נושאי המטען, כדי להבין את התכונות הבסיסיות ואת המגבלות של התאים הסולריים.

 

כנסים

 

בתאריכים 8-12/2/2015 התקיים בקמפוס מדרשת בן גוריון כנס שאורגן ע"י ד"ר יאיר גלזנר מהמחלקה למתמטיקה, יחד עם פרופ' צחיק גלנדר מהאוניברסיטה העברית ו פרופ' אורי בדר מהטכניון.
 
הכנס זכה להצלחה! 

 

בתאריכים 04-08/01/2015, התקיים הכנס Stringology 2015, אותו ארגנו  פרופ' מיכל זיו-יוקלסון מהמחלקה למדעי המחשב בשיתוף עם ד"ר דני הרמלין מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול. נושא הכנס היה אלגוריתמים על מחרוזות, עם התמקדות מיוחדת באלגוריתמים לשימושים בביולוגיה חישובית. בכנס השתתפו מעל ל- 30 חוקרים מחו"ל מהמובילים בתחום, בנוסף לכ- 20 חוקרים ישראלים בכירים וכ- 15 סטודנטים לתארים מתקדמים.
 
הכנס זכה להצלחה מסחררת!

 

תפקידים חדשים

 

פרופ' ירון זיו החליף לאחרונה את פרופ' דן בלומברג בתפקיד יו"ר קמפוס ירוק באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. פרופ' זיו, חבר סגל בכיר במחלקה למדעי החיים, נבחר לתפקיד לאחר שפרופ' בלומברג נבחר כסגן הנשיאה ודיקן למחקר ופיתוח באוניברסיטה.

 

באירוע שנערך באוניברסיטת בן-גוריון באילת בשבוע שעבר נפרדו הסגל האקדמי והמנהלי, סטודנטים ובוגרים מהדיקנית פרופ' מירי עמית, שעמדה בראשו קרוב לחמש שנים. בתום סדרת ברכות מרגשת, מסרה הדיקנית את הלפיד למחליפה – פרופ' נדב ששר, לו העניקה באופן סמלי את סיכת הלפיד של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus